URBAN INFORMATION BANK

نویسنده: دکترعلی اکبر قلی زاده - عضو هیئت علمی دانشگاه بوعلی سینا- همدان

طی سال های اخیر بخش مسکن ایران شاهد شدیدترین تکانه های ادواری قیمت مسکن بوده است. نوسان ادواری قیمت مسکن زیان های گسترده ای بر گروه های مختلف اجتماعی وارد می سازد. تکانه های ادواری قیمت مسکن موجب می شود قدرت خرید مصرف کنندگان و به ویژه گروه های کم درآمد و آسیب پذیر در دوره افزایش قیمت تقلیل یابد و آنها را از گروه تقاضاکنندگان موثر مسکن خارج سازد یا اینکه دست کم زمان خرید آنها را با تاخیر مواجه سازد، علاوه بر آن ریسک سرمایه گذاری تولیدکنندگان حرفه ای به منظور فروش را افزایش می دهد.
نوسان ادواری قیمت مسکن روابط متقابلی با نوسان های ادواری اقتصاد ملی برقرار می سازد و سیاستگذاران در تحقق اهداف ملی با مشکل مواجه می شود. از این رو گروه های ذکرشده با انگیزه های متفاوت نسبت به تحولات قیمت مسکن عکس العمل نشان می دهند و در جست وجوی پاسخ های علمی برای سوال های ذیل هستند؛

تکانه قیمت مسکن چیست و چرا و چگونه به وجود می آید؟
چه زمانی نوسان شدید ادواری قیمت مسکن متوقف می شود؟
چه ارتباطی بین تکانه های ادواری قیمت مسکن و سرمایه گذاری مسکن وجود دارد؟
چرا قیمت هر مترمربع مسکن در سطح شهرها و نقاط مختلف یک شهر دارای تغییرات فضایی است؟
چه روابط علت و معلولی بین نوسان های ادواری قیمت مسکن و تولید ناخالص داخلی وجود دارد؟
چرا سیاست های اقتصادی در کنترل قیمت و اجاره مسکن موفق نبوده است؟
سیاست های مناسب جهت تحقق اهداف ذکرشده کدامند؟

اختلاف نظرهای زیادی درخصوص علل نوسان های ادواری قیمت مسکن وجود دارد. برخی دانشمندان بر این باورند چارچوب نظریه بنیادی بازار مسکن به تنهایی قادر به تبیین ن
وسان های ادواری قیمت مسکن نیست و لذا نظریه های رقیب از جمله: نظریه سبد دارایی خانوار، نظریه بورس بازی و حباب شکل بودن قیمت مسکن کاربرد بیشتری دارد.

مطالب این کتاب به گونه ای تدوین شده که ضمن به کارگیری الگوهای علمی سعی شده اس
ت مباحث پیچیده اقتصاد مسکن به شیوه های ساده بیان شود که برای گروه وسیعی از خوانندگان و علاقه مندان، دانشجویان و کارشناسان قابل استفاده باشد. شناخت عمیق علمی و کاربردی نسبت به عملکرد اقتصاد مسکن، تعیین روابط علت و معلولی میان متغیرهای درون زا و سایر بازارها و اقتصاد ملی، تفکیک اجزا، عرضه و تقاضای کل مسکن و تعادل بازار و همچنین چگونگی تعیین قیمت مسکن مهم ترین کمک علمی اقتصاددانان مسکن بهکارایی و بهبود بازار مسکن تلقی می شود. 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1390/12/18ساعت 13:56  توسط هوشمند ابراهیم پور معصومی  | 

كتاب "شهرسازي سازگار با محيط زيست"

ترجمه زینب مصلحیان

نوشته میگوئل روانو

کتاب فوق 60 پروژه شهرسازي سازگار با محيط زيست (60جامعه انساني پويا) را در كشورهاي مختلف جهان به صورت مطالعه موردي براي استفاده محققين ودانشجويان معماري و شهرسازي شرح ميدهد.    


عناوین كتاب در هفت بخش تنظیم گردیده است:

1- بخش حمل و نقل

روشهایی برای حمل و نقل صحیح دراین کتاب تا حدودی با ارائه نمونه هایی از طراحی شهرهای امروز بیان شده است.

2- بخش منابع

ساختمان ها امروز حدود 60% از منابع زمین را به مصرف می رسانند. هزینه های ساختار زیست محیطی امروز بحث جدی شهرسازی قرار گرفته است که باید از منابع انرژی پاک در آن استفاده شود.

3- بخش مشارکت

نظریه های امروزی شهرسازی توجه قابل ملاحظه ای به شراکت افرادی دارد که در آن زندگی می کنند از اینرو باید زیستگاههای مصنوعی در تامین نیازهای ساکنینشان مشارکت داشته باشند که بطور جدی این امر از دهه 1960 میلادی شروع شده است.

4- بخش جامعه

شاید پیوند اجتماعی با ارزش ترین سرمایه جوامع انسانی باشد. برخی عناصر باعث مشکلاتی برای روابط اجتماعی جامعه گردیده اند که موثرترین آنها بی توجهی به معیارهای انسانی کمبود محل هایی برای برقراری ارتباط اجتماعی و ... ماشینی شدن زندگیهای اجتماعی است که زندگیهای محدود و انزوای افراد می شود از مهم ترین عناصر می باشند

5- بخش تفریحگاههای زیستی

برخی از شهرها پایگاه تفریحی توریستی دارند که جایگاه توجه توریسم هستند از اینرو خود آنها مرکز درآمدی برای  شهر خواهند بود. پروژه هایی از این دست که جذابیت شهرها را افزایش می دهد مورد نیاز خواهد بود.

6-بخش احیا

شهرها پس از سالها ساخت و فعالیت امروز نگاهی نو در مراکز خویش دارند که بتواند با توجه به تاریخچه ی واقعی شهر جامه ایی نو بر تن کند. از اینروه احیا این مراکز که تکنیک بازسازی را با خود همراه خواهد داشت از ویژگیهای بررسی در این کتاب است.

7-بخش دور روستاها

امروزه بسیاری از متخصصین بر این باورند که ارتباطات نوین می تواند روستاهایی را فرام سازد که نیازی به ارتباط شهری نباشد که موارد و تحلیل آن در مجموعه هایی از گونه شناسی شهری مورد بحث قرار گرفته است.

باید متذکر گردید که این کتاب با اشاره به مفاهیم و تحلیل فضاهای موردی روز دنیا تصمیم دارد که نگاهی نو به جامعه زیستی بشری داشته باشد تا شاید بتواند جامعه ایی آرمانی و آزاد با زیباییهای لازم را برای انسانها خلق نماید.

 

مشخصات کتاب:

کل صفحات کتاب (288 صفحه) از نوع کاغذ گلاسه می باشد.

قطع کتاب بصورت خشتی است و عكسها بصورت رنگی چاپ شده اند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1390/03/12ساعت 16:48  توسط هوشمند ابراهیم پور معصومی  | 

"Urban Sprawl: A Compact History" یا "گسترش افقی شهرها: تاریخ مختصر" عنوان کتابی است که اخیراً رابرت بروگمن استاد تاریخ هنر و برنامه ریزی شهری دانشگاه ایلینوی - شیکاگو پیرامون تاریخ تاریخ و علل پیدایش گسترش افقی شهرها ( و یا توسعه افقی ) نگاشته است. حسن کتاب در مفصل نبودن مباحث است. نویسنده در فصل های نه چندان طولانی به تاریخ این موضوع روز شهرسازی ایالات متحده پرداخته و در انتها به علل اصلی به وجود آمدن آن در جوامع شهری غرب اشاره می کند.


+ نوشته شده در  دوشنبه 1389/07/12ساعت 13:8  توسط هوشمند ابراهیم پور معصومی  | 

معرفی کتاب شهرسازی:کتاب نو-شهرسازی - ویلیام فولتن

عنوان کتاب:         نو- شهرسازی : امید یا مبالغه برای جوامع آمریکا

 ?  The New Urbanism: Hope or Hype for American Communities   

نویسنده: ویلیام فولتن               


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه 1388/05/16ساعت 13:34  توسط هوشمند ابراهیم پور معصومی  | 

عنوان: مجموعه سوالات چهار گزینه ای شهرسازی (برنامه ریزی شهری و منطقه ای)

نویسنده: رامین رضایی شهابیسوالات چهار گزينه اي شهرسازي (برنامه ريزي شهري و منطقه اي)سوالات چهار گزينه اي شهرسازي (برنامه ريزي شهري و منطقه اي)

توضیح: بیش از ۲۵۰۰ تست برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد

اطلاعات بيشتر و تهيه كتاب

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه 1387/11/20ساعت 10:44  توسط هوشمند ابراهیم پور معصومی  |